27 grudnia 2024 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Dokument określa aktualne zasady klasyfikacji działalności gospodarczej w Polsce. Nowe rozporządzenie, które wprowadza zmiany w klasyfikacji, ma na celu dostosowanie jej do aktualnych realiów gospodarczych oraz zgodności z międzynarodowymi standardami.
Nowe rozporządzenie dostępne jest pod adresem: www.dziennikustaw.gov.pl
Zgodnie z wyżej wskazanym rozporządzeniem, od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa klasyfikacja kodów, oznaczona jako „PKD 2025”.
Dla wielu podmiotów oraz instytucji oznacza to konieczność dostosowania posiadanych kodów klasyfikacji PKD 2007 do nowej klasyfikacji PKD 2025. W szczególności dotyczy to przedsiębiorców. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS): www.bip.stat.gov.pl.
Na stronie GUS znajdziesz również nową klasyfikację PKD 2025 oraz "Klucz powiązań PKD 2007 - PKD 2025" bezpośrednio pod adresem: www.stat.gov.pl/. Klucz powiązań pozwoli znaleźć nowe kody PKD na podstawie kodów starych.
Niestety, w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy kod PKD uległ zmianie, czy nie, przedsiębiorcy muszą wskazać kody PKD ponownie!
Aby sprawdzić swój wpis należy na stronę www.firma.gov.pl i wpisać NIP przedsiębiorcy.
Osoby rejestrujące działalność gospodarczą w 2025 roku będą musiały wskazać nowe kody zgodnie z klasyfikacją PKD 2025.
Obecni przedsiębiorcy będą musieli dostosować posiadane kody z klasyfikacji PKD 2007 do PKD 2025. W tym celu najlepiej skorzystać z wyżej wskazanej strony GUS, gdzie dostępna jest nowa klasyfikacja, jak również „Klucz powiązań PKD 2007 – PKD 2025”.
Nowi przedsiębiorcy muszą pamiętać, że rejestrując działaność w 2025 r. muszą obowiązkowo podać adres do e-DORĘCZEŃ. Więcej o e-Doręczeniach dowiesz się na stronie: www.gov.pl.
Choć obowiązek aktualizacji kodów PKD dotyczy wszystkich przedsiębiorców, większość kodów nie uległa zmianie. Na przykład najpopularniejszy w naszej gminie kod „55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania” pozostał bez zmian. Mimo to, przy zmianie danych, zawieszeniu lub wznowieniu działalności, kod ten trzeba będzie wskazać ponownie!
Niestety, mniej popularny, ale również istotny kod „56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne” został zmieniony na „56.11.Z Restauracje”. Dla branży gastronomicznej oznacza to konieczność zgłoszenia zmian w CEIDG. Podobnie zmiany objęły część kodów PKD w branżach handlowej i budowlanej.